- Spracovanie hríbikov -

Najlepšie urobíme ak čerstvý hríbik opatrne vytiahneme zo zeme keď sa mu trhá sukienka. Ak v zemi ostane veľká diera, naplníme ju vlhkou krycou zeminou. Keby sa s hríbikom vytrhol aj kus zeminy, znamená to, že je príliš suchá. Hríbik nikdy nevyrezávame zo zeme, hlúbik by mohol začať hniť a kontaminovať koláčik. Nakoniec očistíme zeminu z hlúbiku.

Čerstvý hríbik môžeme do 24 hodín zjesť, alebo 10 dní skladovať v chladničke. Čerstvé hríbiky neskladujeme v igelitových sáčkoch aby sa nezaparili. Ak chceme hríbiky uskladniť na dlhšiu dobu, môžeme ich sušiť. Na suchom tmavom mieste pri izbovej teplote sa hríbik suší dva až štyri dni. Hríbik nie je vhodné sušiť na slnku ani pri teplote vyššej ako 40 stupňov celzia, lebo účinné látky sa za takýchto podmienok rozkladajú. Najdlhšie si zachováva svoju hodnotu sušený hríbik v mrazničke vo vákuovom balení. Do mrazničky nie je vhodné dávať čerstvé hríbiky, lebo pri zmrazovaní by sa hríbik rozpadol na kašu. Zmrazený hríbik uskladňujeme najviac jeden rok.

Spóry

Z čerstvo vybratého hríbiku s roztvoreným klobúčikom ostrým nožom odrežeme hlúbik čo najbližšie pri klobúčiku a klobúčik položíme na čistý hárok papiera, ktorý zakryjeme. Po jednom dni sa spóry na papier vysypú, hárok necháme zakrytý na suchom mieste asi tri dni, kým spóry vyschnú a potom ho uskladňujeme v chladničke alebo mrazničke, kde vydrží aj rok. Namiesto papiera môžeme napríklad použiť petriho misky.