[ACTICLE] - Koniec zvukových kariet Gravis Ultrasound -Panter/Peon- (19.3.1998)
 
[umag main]
 
Určite ste si všimli, že koncom minulého roka postupne z obchodov vymizli všetky zvukové karty firmy Advanced Gravis, vrátane Gravis Ultrasound Plug & Play Pro. Najnovší model, Gravis Ultrasound Extreme, sa k nám vlastne ani nedostal. Aj keď sa táto karta nedá považovať za krok dopredu, je pekným spojením Sound Blasteru Pro a klasického GUSa s čipom GF1. Tak či onak, všetky tieto karty proste vymizli. Príčina je celkom jednoduchá. Spoločnosť Advanced Gravis oznámila, že s vývojom aj výrobou ďalších zvukových kariet skončila a tak sa aj stalo. Drivery, demá utility nahraté na ich serveri zostanú aj naďalej, avšak na nové verzie môžeme zabudnúť.

Ťažko povedať, čo viedlo Advanced Gravis k tomuto rozhodnutiu. Veď GUS sa stal nepremožiteľným štandartom demo-scény a v hernom priemysle sa stal silným konkurentom Sound Blasteru. Bol tu však maličký problém. Majiteľ klasického GUSa si nikdy nebol istý, či mu nová hra bude fungovať. Ak nemala priamu podporu tejto karty a emulácia poriadne nefungovala, zostalo zopár možností. Buď išla hra so škrekľavými napodobeninami FM-v n, a niekedy aj so samplovanými zvukmi, alebo s MIDI hudbou cez MEGAEM bez zvuku vďaka nedokonalej emulácii SOUND BLASTERU, alebo len s digitálnymi zvukmi bez MIDI hudby zapríčinenou nedokonalou podporou GUSa. Skutočne, existujú programy, ktoré vám umožnia v setupe nastaviť zvuk aj hudbu na GUSa, ale hudba buď nejde vôbec, alebo veľmi pochybne. Autori zrejme zabudli hru poriadne otestovať. Ďalší problém bol WINDOWS 95 a obrovský rozmach DIRECT X. Pre obyčajného GUSa driver pod DIRECT X proste nie je a najskôr už ani nebude. Majitelia GUSa MAXa alebo PnP majú výhodu, oni drivery pod DIRECT X majú (sú nahraté na www.gravis.com) a aj emulácia je schopnejšia. Bola to teda nekompaktnosť a nekompatibilita klasického GUSa, ktorá mu nedovolila stať sa štandartom. Nepomohla už ani jeho značná rozšírenosť.

Na druhej strane, SOUND BLASTERY od Creative Labs umožňujú hrať každú hru, a navyše najnovšie SB AWE 64 vo výbornej kvalite, bez otrasného spomaľovania GUSa a s plnou kompatibilitou. Navyše má táto karta ďalšie prednosti. Jej cena v súčasnosti klesla asi na 3300 Sk. Celkovo to teda vyzerá tak, že Creative Labs vytlačil Advanced Gravis z trhu. Je to škoda, lebo spoločnosti Advanced Gravis patrí prvenstvo v prekopaní novej cesty vývoja zvuku na počítačoch PC.

Čo teda zostáva majiteľovi obyčajného GUSa? Buď ho odpredať a kúpiť si SB AWE 64, alebo si ho ponechať kvôli pamiatke a kvôli demám a dokúpiť si buď SB PRO (700 SK) alebo SB AWE 64 a žiť s dvomi kartami, plnou kompatibilitou a ozvučeným DIRECT X.

 
Panter / Peon
ruttkay@crick.fmed.uniba.sk
[umag main]