[ACTICLE] - Co sa to deje zo Sk. demoscénou? -Bluezone/Sequence- (8.3.1998)
 
[umag main]
 
Všetko to odštartoval Demobit 95. Áno, boli aj podobné akcie pred ním, ale tých som sa nezúčastnil a už o nich bolo napísané dosť. Kto chce, nech si prečíta Slaninu. DB 95 bol prvou poriadnou demoparty na Slovensku a odštartoval niečo, čo sa dá nazvať sk. demoscénou. To bolo už takmer pred troma rokmi, ako si všetci dobre pamätáme. Vzniklo dosť demogroups na to, aby sa to tu poriadne rozbehlo. Ale čo sa stalo...

Ľudia čakali na DB 96, ktorý mal byť okolo septembra 96.Bohužiaľ, vďaka "serióznym" sponzorom musel byť ozaj na poslednúchvíľu zrušený. Medzi tým ale vzniklo zopár kvalitných produktov, najmä MIST sa činil a obsadil najprv na ASM 95 siedme miesto a potom senzačné druhé miesto na TG 96. Obidve v kategórii 64kb intro. Na jeseň 96 sa udial historický trip na Wired 96, kde slováci opäť zabodovali, a to Zdeno so svojim "E"-čkom a MIST s brutálnym nárezom XAOS. Voomie vyhral 3D gfx, a ešte bol aj pre tretiu cenu za Rapture demo, ktoré robili spolu s Poliakmi. Rok 1996 teda aj BEZ DB 96 BOL celkom plodný, čo sa týka kvalitných produktov a aj sme dali o sebe vedieť svetu.

Prišiel rok 1997. Kto iný ako MIST bol opäť aktívny, a znovu vypustili vcelku zaujímavé intro DALT, ktoré na TG 97 neskončilo až tak zle. Ďalší trip, tentokrát na Scenest 97 do Budapešti sa uskutočnil v apríli. Naším želiezkom v ohni bol kto iný ako Zdeno, ktorý sa blysol s originálnym introm PSITRON, ktoré obsadilo štvrté miesto. MIST nechcel zostať pozadu a na Wired 97 poslal demo PERNEK, ktoré síce skončilo 12-te, ale je podľa mňa jedno z najlepších dem, aké som vôbec videl, a to hlavne čo sa týka ORIGINALITY. A od Wired 97 akoby sa po slovenských produktoch zem zľahla.

Nič. Vôbec nič.

Moment, hovorím si, ako je to možné??

Ah ha, už to mám, INFI odišiel na vojnu....

Hmm, a čo je INFI CELÁ demoscéna? No pochopiteľne že nie, ale na prvý pohľad by to tak mohlo vyzerať.

A čo MIST, naša NAJproduktívnejšia a aj najlepšia demogroup Čo sa u nich deje?

A čo Zdeno? PEON? A iní?

Teraz ma napadá, že vlastne celá sk demoscéna je orientovaná v BA. A čo iné mestá? NIKTO iný a schopný sa už nenájde??

Jedným z dôvodov môže byť aj to, že my všetci sme, snáď okrem INFIHO a Samaela vyťažení školou. Áno, škola ozaj žerie dosť voľného času.

LENŽE.

Myslíte, že sme jediní, ktorí chodia do školy na celom svete?

Heh, no tak vidíte, väčšina ľudí z world demoscene sú študenti, takže toto NIE je výhovorka.

Dalšie ma napadá, niečo ako NEDOSTATOK motivácie, schopností alebo vôbec ľudí..

Tiež riadna blbosť, na Slovensku je určite veľa talentovaných ľudí, lenže tí si buď robia svoje vlastné veci doma a o demoscéne nemajú ani potuchy, alebo sa snáď BOJA ukázať iným, čo v nich je?

HLAVNE od toho je tu tento diskmag, aby sme vychytali ľudí, ktorí by mali o to záujem, alebo už aj niečo robia, ale nevedia kam, či komu to poslať.

Ale vrátim sa späť k tým o ktorých VIEME, že existujú, teda aspoň dúfam..:)

Nehovorte mi všetci, že máte TOĽKO roboty!

Môj názor je taký, že keď je CHUŤ, tak čas sa vždy nájde.

Ah ha, takže nemáte chuť, nemám pravdu? No tak potom PREČO čítate tento diskmag vôbec, prečo si ťaháte najnovšie demá, prečo odoberáte DemoNews?

Ah ha, takže vy ste niečo ako pasívny scener, trafil som sa? Lenže takto sa NIKAM nedostaneme, keď budeme len furt vychvalovať super demá z parties, poprípade sa chytať za hlavu, že ako je možné napchať do 64kb intra vyše 4mb textur + hudbu. CHCEME predsa ukázať tomu svetu, že aj u nás môžu vzniknúť perfektné demá, že nie sme v ničom pozadu. Však sa tak aj stalo, nepamätáte sa? O zopár riadkov vyššie som sa o tom zmieňoval. Čo tak v tom úspešne pokračovať a spraviť našej malej demoscéne nejaké to meno?

Druhý spôsob je, že sa na to môžeme vykašlať a ísť sa domov presviedčať prečo NEmôžeme hento, NEdokážeme tamto a vôbec, sme lameri, poďme si pustiť Quaka.

Tak toto NIE !!!

JA, napríklad sa ako sám musician snažím a CHCEM aj naďalej presviedčať tam ľudí vonku, že aj my sme tu. Či sa mi to darí alebo nie, to nech súdia iní, v každom prípade sa ma už aspoň na #trax nepýtajú, že čo je to .sk. :)

Ale ja sám múrom nepohnem. Na to treba kolektívnu prácu a zaujatie pre vec. Demá(poprípade 64kb intrá) je to, čo hýbe scénou a na tie sa najviac upriamuje pozornosť, no nie?

Takže milí páni, pekne začnite hýbať zadkom, lebo sa to tu úplne všetko zastaví a nám neostane nič iné, len spomínať na "staré dobré časy". Sakra, veď história našej scény sa ani poriadne nestihla napísať a už aby sa končila?

TOTO CHCETE??

OZAJ???

Dávam vám teraz minútu na rozhodnutie, buď pokračujte v článku,

alebo mi choďte z očí.

Áno, som MIERNE nasratý, najmä keď VIEM, že SÚ tu VEĽMI schopní ľudia, ktori z nejakých mne neznámych dovodov nič nerobia a venujú sa buď škole, alebo robote (komercii), alebo obojemu.

TAK SA KONEČNE PREBERTE !!!

A HNEĎ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Tak, tým by so pomaly skončil túto menšiu rozpravu, teraz budú následovať KONKRÉTNE odkazy KONKRÉTNYM ľuďom, takže je tu možnosť, že tí ostatní nebudú v obraze, ale myslím, že to bude DOSŤ jasné....

INFI: Človeče, už aby si bol z tej vojny back, tuná to zomiera šecko ako na mor, chce to nejaké úpravy na Umag engine a vôbec, mal by si dezertovať..:)

GURUN: Som zvedavý na tú novú Jamiráčtinu, aj keď, poznáš môj názor na nich. Snáď niekedy v budúcnosti sa stretneme na nejakom spoločnom projekte, čo povieš?

JOHNKO: Xlape, ty vôbec žiješ? Sa ozvi aspoň mailom. A talk ti ešte niečo hovorí?

LYNX: Na KIEHO čerta ti je premakaný 3d systém, keď ho neukážeš svetu? To ťa už ozaj mám prísť nakopať do niečoho OSOBNE? Keď ty sa spamätáš, až keď je neskoro a potom ten klin zabíjaš ešte hlbšie, veď, "už by sa to aj tak nestihlo" . To ti ozaj stačí, že sa nad tým doma sám vytešuješ? Alebo ťa to už OZAJ prestalo baviť? Tak konečne prestaň brať tú školu tak vážne a ukáž nám, že je v tebe aj niečo viac ako školské vedomosti!

PANTER: Gratulujem k 2.mu miestu! Aspoň niekto tu má aj výsledky, narozdiel odo mňa, hehe. A mimochodom, toto je ten článok, čo som ti sľuboval, všimol si si, že?

SAMAEL: Očúvaj, to ťa ozaj tak zmorilo to 12-te miesto? Vieš si predstaviť, kde by som skončil ja, keby som sa nechal odradiť mojími stálymi neúspechmi? Tak sa konečne prestaň štvať na celý svet a nech už vidím niečo brutálneho ! Ja chcem krv ! A ten MP3 player zožeň čo najskôr... Pivo s tebou a zlé preč...

STYNGER: Sedlák jeden, kde je nejaký picture? A čo s novým PEON demom? Kedy niečo uvidím? Mi nehovor, že ťa toľko vyťažujú ženské na EU...:)

SCAPE: Tak čo ty starý pixel, vyzerá to tak, že sa veci u teba rozhýbali. To ma veľmi teší, aspoň niekto nevie, kde mu hlava stojí od toho, koľko toho má spraviť. A vyzerá to tak, že pomaly aj známy budeš. Len tak ďalej, keep up the good work! Už sa teším na ten GFX disk.

TWINZEN: Tak 3D systém si rozbehal? A kedy bude behať aj v nejakom deme? Apropó, nechceš byť testovacím vodičom? :)))

VOOMIE: Očúvaj, snáď ťa nevyrazili? Už som ťa hodnú chvíľu u nás nevidel, hehe. Ale inak, pekné kobylky, ozaj.:)

ZDEN: Tak čo, ty stará vojno, tvoje nápady boli vždy originálne, len škoda, že celkový trend je ešte furt proti originalite, ale ty určite raz vyhráš. Máš na to. Ja len raz dúfam, že ťa raz z tej averzie voči mojej hudbe vyliečim, heh, neboj, pracujem na sebe, ešte sa vyvíjam.:) A ten ambient zožeň čo najkôr!

Tak, panstvo, tolik k odkazom, mohol som ich dať do rubriky odkazy, ale viac sa mi to páči tu, lebo to tak patrí k téme.

Tento článok nebol myslený ako mazanie medu okolo huby, jednoducho som sa snažil vniesť trošku svetla to tých vaších zadubaných gebení, nech vás osvietia nejaké nápady.

A áno, ak som vás aspoň trošku prebral z letargie a jarnej únavy, tým lepšie sa mi bude spinkať.

Ak niekto niečo z tohoto článku zobral príliš osobne, jeho vec. Je možné, že som sa sekol v nejakých maličkostiach, vopred sa ospravedlňujem, ja som tiež len človek. :)

V každom prípade, pokiaľ tento dáždik aspoň trošku dopadol na

úrodnú pôdu, budem veľmo rád.

Máte nejaké pripomienky?

Chcete mi vynadať alebo niečo horšie?

Kľudne....

email: bluezone@fornax.elf.stuba.sk

bluezone@mystique.sk

IRC : #cs, #scene.cs, #trax (SceneNet)

Poprípade osobne na jednej zo UMAG sessions, ktorá sa koná, keď si SAMAEL zmyslí, a aspoň STYNGER je tiež za..:) Vopred upozorňujem, že všetko čo mi napíšete, može byť (a aj bude) použité proti vám na stránkach tohoto diskmagu.

Cya.

Blue Zone /Sequence/Immortal Coil

P.S. Á, skoro by som zabudol, blíži sa nám TG 98, nemyslíte, že by bolo načim pustiť sa do práce?

 
Bluezone / Sequence
bluezone@mystique.sk
[umag main]